Selvbetjeningsbutikker med bådudstyr
Alpina Marineudstyr har lavet en række selvbetjeningsbutikker med bådudstyr, som står på udvalgte lokale havne.
Herunder indsigt i idéen bag konceptet og generel information om hvad du skal gøre hvis du ønsker en selvbetjeningsbutik til din lokale havn.
Idéen bag konceptet
For os er idéen ikke ny og udspringer af vores egne ønsker og behov når vi arbejder på vores både i de lokale havne eller når vi er på sejlferie og mangler reservedele. Vi har arbejde på konceptet i flere år og nu har teknologien gjort det muligt at føre idéen ud i livet.
Vi ønsker os alle en lokal bådudstyrsbutik på hver havn, ligesom der var i "gamle dage". Lønninger, lejeomkostninger og øgede driftsomkostninger kombineret med den hidsige konkurrence fra internettet gør dog at fysiske bådudstyrsbutikker ikke er rentable. Vi ved det, for vi driver selv en. Derfor lukker flere fysiske butikker og nøjes med at køre videre som en webshop. I vores optik er en selvbetjeningsbutik der ligger lokalt på havnen et godt alternativ.
Tilgængelighed
De mange webshops hjælper dog ikke meget i den situation hvor man er i gang med at rigge sin båd til og taber en rigbolt i vandet. Eller når man på sejlferien finder ud af at bådmotoren bliver for varm fordi impelleren er defekt. Eller når man efter en tur i hårdt vejr finder ud af at forfilteret er stoppet på grund af dieselpest. De hjælper heller ikke når man en søndag aften står og mangler den sidste sjat bundmaling, anode eller en malerrulle da båden skal i vandet dagen efter.
De ubemandede selvbetjeningsbutikker har døgnåbent. De har åbent om søndagen, i helligdagene og selv i sommerferien, så når du mest står og mangler udstyr til din båd er der åbent i butikken.
Ubemandede butikker.
Butikkerne er i princippet ubemandede, men vi har både teknisk support og produktsupport på telefonen. Butikkerne bliver tilset ca. 1 gang om ugen i lavsæsonen og oftere i højsæsonen.
Få adgang til selvbetjeningsbutikkerne.
Sejlerne får adgang til butikkerne ved at købe et produkt der koster 5 kr. på vores webshop. Årsagen til at det er et produkt de skal købe og til at det lige præcis er 5 kr. er at det giver os de fornødne informationer vi skal bruge om brugeren og giver derfor en større sikkerhed. Denne løsning virker også for alle nationaliteter og er derfor velegnet til gæstesejlere.
Produktet kan købes på vores webshop, enten ved at scanne den QR kode der sidder på døren eller direkte på vores webshop. Efter købet får brugeren en kode på mail og på SMS. Denne kode kan bruges til alle butikkerne indtil 31. december.
Sådan handler du i butikken
Se den lille film nedenfor af hvordan selve købet i butikken foregår.
Butikkerne som et delivery point
Hvis det produkt som ønskes ikke er i butikken, kan produktet bestilles på vores webshop. Ordrer over en vis værdi sendes gratis til og vil herefter kunne hentes gratis i den lokale selvbetjeningsbutik.
Lagerstatus
På vores webshop kan man altid se lagerstatus på de forskellige produkter. Det giver et overblik over om man kan forvente at varen er på lager i den lokale selvbetjeningsbutik.


Få adgang til butikkerne her
Klik på linket nedenfor for at købe adgang til selvbetjeningsbutikkerne. Husk at adgangen gælder for alle butikkerne indtil 31. december.
Få adgang her.For lystbådehavne
I mange danske havne er der langt til den nærmeste bådudstyrsforretning og derfor kan det være attraktivt at have en selvbetjeningsløsning.
Dette hjælper både der lokale medlemmer af havnen/sejlklubben, men giver også flere gæstesejlere.
Det koster ikke havnen noget at få en selvbetjeningsløsning. Faktisk betaler Alpina Marineudstyr typisk en symbolsk leje per år - typisk 2-3.000 kr.
Kravene er
- Helst minimum 300 fastliggere
- Helst minimum 5.000 gæsteovernatninger
- Central og synlig placering
- Adgang til 230V
- Mulighed for byggetilladelse
Alpina Marineudstyr står for dialogen med kommunen ifht. byggetilladelser mv. Men det er et krav at by-/lokalplaner åbner for mulighed for at lave en bådudstyrsbutik.
Butikkerne måler 3 x 6 meter. Versionen med fladt tag er ca. 2,5 meter høj og versionen med saddeltag er ca. 3 meter høj.
Butikken står på 15 stk. 30 x 30 cementfliser. Det er vigtigt at der er plant underlag, da fliserne skal placeres i vater.
Butikkerne har et grundsortiment. Der er mulighed for at justere sortimentet ud over grundsortimentet. Desuden vil der være variationer ifht. sæson.
Der er grundlæggende to typer. Én med fladt tag og antracit-/træfarvede paneler og én med saddeltag med tagpap og træbeklædte sider og gavle. Disse kan males i rød, grøn eller sort for at tilpasses udseendet i den lokale havn.
Enten fylder vi selv butikkerne eller har udliciteret til lokale. Vi har en ret præcis overvågning af varelager, så vi kan sørge for at der altid er varer på hylderne.
Sortiment
På alle varer i vores webshop kan du se lagerstatus - både i vores Flagship store i Næstved og i alle de lokale selvbetjeningsbutikker.
Du kan altid bestille varer på vores webshop enten til levering i en pakkeshop eller til hjemmelevering. Du kan også vælge afhentning i vores Flagship store i Næstved eller i en af de lokale selvbetjeningsbutikker.
Der er ca. 2.000 varelinjer og varerne spænder over alt fra skrue, sjækler, pin-bolte, lak, maling, anoder, servicedele til motorer, klargøringsmaterialer og meget mere.
Selvbetjeningsbutikker
Det er ret let at få adgang til vores lokale selvbetjeningsbutikker med bådudstyr. Du køber dette produkt Adgang til havnebutikker
Du får herefter tilsendt en adgangskode på SMS og på mail. Efter kort tid kan du bruge koden til at låse dig ind i selvbetjeningsbutikkerne. Din kode gælder til alle vores lokale selvbetjeningsbutikker og gælder for 1 år ad gangen.
Nedenfor kan du se en video om hvordan du låser dig ind i butikkerne, hvordan du finder de rigtige varer og hvordan du betaler.
Hvis du ønsker at returnere et produkt skal du henvende dig til Alpina Marineudstyr. Returnering kan ske ved at sende produktet retur eller ved at aflevere det i vores Flagship store i Næstved. Du kan desværre ikke returnere produkter i de lokale selvbetjeningsbutikker.
Vores store fysiske bådudstyrsbutik ligger på Bådebyggervej 1 i Næstved. Selvbetjeningsbutikkerne kan du se her: Se de nuværende havnebutikker her.
Vi arbejder på at udvide selvbetjeningsbutikkerne så vi dækker alle de større havne.
Vi arbejder på at udvide antallet af butikker til de nordiske lande og til den nordlige del af Europa.
Vi oplever kun ganske lidt tyveri. Men vi har naturligvis et avanceret system til at holde øje.
For at få adgang til butikkerne oplyses personlige informationer, disse bliver logget sammen med informationer fra vores adgangskontrol system og AI videoovervågning. Dette bliver samstemt med vores lageroplysninger og al mistænkelig aktivitet bliver overdraget til myndighederne. Det er dog ganske sjældent at vi bliver nødt til at tage sådanne drastiske skridt.
Andet
Hvis du har yderligere spørgsmål eller hvis du ønsker en lokal bådudstyrsbutik i din havn, så kontakt os gerne nedenfor.
Andre spørgsmål?
Hvis du har øvrige spørgsmål eller hvis du ønsker at høre om muligheden for at få en lokal selvbetjeningsbutik nær dig, så kontakt os gerne.



